Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu w Lyskach

25 listopada 2019 roku w Przedszkolu Publicznym w Lyskach odbył się gminny konkurs plastyczny pod hasłem „Mój przyjaciel Miś”. Pomysłodawczynią i główną organizatorką konkursu była p. Honorata Węglorz. Konkurs został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Lyski Pana Grzegorza Gryta. Konkurs skierowany był do przedszkolaków z terenu Gminy Lyski w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Nadesłane prace stanowiły nie lada wyzwanie dla oceniających, ponieważ wszystkie misie jak to misie były bardzo piękne. Jury wzięło jednak pod uwagę najważniejsze kryterium zawarte w regulaminie konkursu a mianowicie samodzielność wykonania pracy plastycznej przez dziecko. Zadaniem dzieci było namalowanie dowolną techniką misia. Wpłynęło 51 prac z przedszkoli z terenu gminy Lyski. Prace dzieci były bardzo pomysłowe i przepiękne a jury miało twardy orzech do zgryzienia.
W I grupie wiekowej nagrody otrzymali :
I miejsce – Maja Mazurek, Przedszkole Bogunice
II miejsce – Nel Dunkel, Przedszkole Bogunice
III miejsce – Zosia Kosteczko, Przedszkole w Suminie
Wyróżnienia – Franek Powała i Karol Hałacz z przedszkola z Raszczyc
W II grupie wiekowej nagrody otrzymali:
I miejsce – Oskar Mazelanik, Przedszkole w Lyskach
II miejsce – Tobiasz Kusma, Przedszkole w Bogunicach
III miejsce – Dawid Urbas z Przedszkola z Bogunic
Wyróżnienia : Zuzanna Żyła z Przedszkola z Lysek
Sebastian Tomiczek, Przedszkole Lyski
Natan Saternus – Przedszkole z Bogunic
Marta Kałus – Przedszkole z Suminy.

Wszystkie nadesłane na konkurs prace można było zobaczyć na urządzonej w przedszkolu wystawie. Dzieci, których prace zajęły I,II,III miejsca oraz wyróżnienia otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Nagrody w imieniu Wójta wręczył dzieciom Pan Grzegorz Dudek - zastępca Wójta Gminy Lyski. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter. Przed laureatami konkursu, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi wystąpiły przedszkolaki z grupy Tygryski prezentując swoje umiejętności taneczno – wokalne. Mamy nadzieję, że konkurs na stałe zagości w kalendarzu przedszkolnych imprez a zatem do zobaczenia za rok.
Krótka Historia Dnia Pluszowego Misia
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt został zaproszony przez przyjaciół na polowanie. Podczas polowania postrzelono i schwytano małego niedźwiadka a Pan prezydent kazał go uwolnić. Świadkiem tego wydarzenia był ilustrator gazety, który całe to zdarzenie umieścił w komiksie w waszyngtońskiej gazecie. Jednym z czytelników gazety był producent zabawek, który zainspirowany tą historią stworzył nową zabawkę dla dzieci - pluszowego misia. Misia nazwano Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia pana prezydenta. Pierwsza Zabawka ujrzała światło dzienne 25 listopada 1902 roku. Od tego czasu pluszowy miś stał się ulubioną zabawką wszystkich dzieci na całym świecie. Święto obchodzimy od 2002 roku, kiedy to miś obchodził swoje setne urodziny.

Honorata Węglorz, Monika Cedziwoda

Przedszkole Lyski